Dobre logo się nie zmieniają cz. 1
0  
niedziela, Styczeń 10, 2010

dobre-logo-nike
Dobre Logo to takie które przynosząc firmie korzyści nie podlega modom i trendom. W niniejszym artykule przedstawiam logo, które na przestrzeni lat nie uległy zmianie, lub zmiany były naprawdę kosmetyczne. Postaram się również przybliżyć historię firm oraz być może nieznane historie stojące za nimi. Na początek Nike, BMW i Google.


Logo BMW

W 1913 roku Karl Friedrich Rapp i Gustaw Otto utworzyli dwie oddzielnie fabryki lotnicze, które później połączyły się jako BMW ( Bayerische Motoren Werke AG ).
Istnieją dwie wersje pochodzenia loga BMW. Jedna mówi o tym, że miało być ono czymś przypominającym poruszające się śmigło samolotu płatowego ( patrz ilustracja ), natomiast druga wersja mówi o oddaniu barw Bawarii. I choć w sieci można znaleźć wiele osób upatrujących pochodzenia loga od owego śmigła to nieubłagane fakty wskazują, że logo to miało za zadanie zaakcentowanie pochodzenia firmy BMW z Bawarii.

Sama firma BMW zajmująca się początkowo silnikami lotniczymi po traktacie wersalskim musiała się zmienić rodzaj produkcji na samochody. Za to zmiany na przestrzeni ostatnich niemalże 100 lat nie dotknęły samego logo. Obecne logo jest w zasadzie identyczne jak to z początków istnienia firmy, zmiany dotyczą tylko stworzenia efekty jego trójwymiarowości. Logo BMW jest zdecydowanie doskonałym projektem, zapdającym w pamięć a jednocześnie zawsze będącym “na czasie”.

Logo Nike

O powstaniu logo firmy Nike krążą już legendy. Faktem jest, że w 1971 roku studentka grafiki Caroline Davidson wykonała jeden z najbardziej obecnie rozpoznawalnych i ponadczasowych projektów logo. Zarobiła za to całe 35$ więc można było poszaleć ;)
Cała historia jego powstania jest bardzo ciekawa i z happy endem. Otóż w 1971 roku Phil Knight, właściciel firmy Blue Ribbon Sports ( wkrótce Nike ), poprosił Caroline o stworzenie dynamicznego logo. Stworzyła ona szereg koncepcji, które jednak nie przypadły Knight’owi do gustu. Jako że miał on jednak nóż na gardle z powodu terminów – pudełka na buty czekały już w Meksyku na wyrdukowanie – postanowił wybrać słynną łyżwę, która jednak nie była spełnieniem jego marzeń. Sam Knight miał powiedzieć mniej więcej “Nie jest cudownie, ale się przyzwyczaję”. Knight dostała za pracę 35 dolarów, ale mogła pracować przy kolejnych projektach dopóki skala przedsięwzięcia nie wzrosła tak bardzo, że postanowiono, że drogi Caroline i Nike się rozejdą. Happy End był taki, że zaproszona przez Knight’a w 1983 roku na lunch Caroline otrzymała nie tylko złoty pierścionek z diamentem ( na pierścionku było logo Nike),ale również w kopercie przekazano jej akcje firmy – ich ilość czy wartość do dziś jest nieznana.
Wracając do samego logo. Z niewiadomych przyczyn Nike przez 7 lat zwlekało z odsunięciem nazwy firmy ponad ich charakterystyczną łyżwę.
Od tego czasu większych zmian nie zanotowano, poza może zmianą typografii. Obecnie różne linie produktów firmy Nike są opatrzone pewnymi wariacjami tego doskonałego logo.Logo firmy Nike to zdecydowanie jeden z moich ulubionych projektów logo. Prostota, dynamizm, ponadczasowa stylistyka, to ideał loga firmy z odzieżą sportową.

Logo Google

Choć na tle BMW i Nike logo Google wydaje się młodzieniaszkiem ( liczy zaledwie 11 lat ) to polityka firmy wskazuje na to, że prędko się ono nie zmieni. Mimo działalności w jednej z najszybciej zmieniających się branż Google konsekwentnie nie wprowadza większych zmian do projektu swojego logo.
W 1998 Sergey Brin – jeden z założycieli firmy – po nauczeniu się obsługi GIMP’a stworzył naprawdę dobre logo tego molocha informatycznego. Projekt bazował na czcionce Catull a dodany wykrzyknik miał niejako “małpować” logo Yahoo.
Kształt obecnego logo dopracowała Ruth Kedar, która przedstawiła kilka propozycji, z których wybrano tą, która używana jest obecnie.
Prawdopodbnie, tym elementem którym sprawi, że logo Google dorówna swoim starszym braciom będzie fakt alternatywnych logo zwanych Google Doodle, które nie zmuszają logo Google do zmian, gdyż zmienia się kilakrotnie w ciągu roku.Pierwsze z nich zostało zaprojektowane przez Brin’a i Page’a i miało informować użytkowników wyszukiwarki o błędzie serwera / braku dostępności usługi. W końcu w 2000 roku właściciele Google rozpoczęli współpracę z Dennisem Hwang’iem, który projektował od tego czasu alternatywne logo Google. Hwang nie był jedynym projektantem Google Doodle, ale stworzył ich największą ilość.

Dodaj swoją opinię

Imię lub nick (wymagane): E-mail (NIGDY! nie będzie widoczny) (wymagane): Twoja strona WWW :

Chcesz mieć avatar?

Załóż konto na gravatar.com
i załaduj swój avatar. 
Design, freelance i oczy na zapałki,czyli moje "places to go, people to see"
Top 10 stron z darmowymi grafikami wektorowymi
Jak zostać grafikiem (moja historia) ?
Loga znanych marek - Top 5 stron z logami znanych marek
Zarobki grafika, designera, freelancera w 2009 roku.
Najlepsze książki z inspiracjami dla grafika, designera, freelancera
Darmowe bombki i kartka świąteczna (*.ai)
Definicja freelancera, czyli jak zostać freelancerem i z głodu nie zejść
Przekręt po polsku, czyli jak oszukać freelancera
Odjechane reklamy - seksistowskie lata 40te, 50te, 60te, 70te..
Logo, które trą chrzan - najgorsze logo znalezione w sieci