Historia logo #2 – Nike
1  
poniedziałek, Styczeń 18, 2010

logonike
W greckiej mitologii Nike to boginii zwycięstwa i inspiracja dla wojowników. Logo firmy obuwniczej Nike, zaprojektowane przez Caroline Davidson, symboliuzje skrzydło boginii. Zostało ono stworzone w 1971r. a zarejestrowane jako znak handlowy w 1995 r. czy jego twórczyni powtórzyła swój sukces ? Czy mogła pławić się w luksusach ?

historia-logo-nike
O powstaniu logo firmy Nike krążą już legendy.
POczątkowo Phil Knight ( późniejszy założyciel Nike) zajmował się sprzedażą/dystrybucją butów sportowych japońskiej firmy Tiger. Miał firmę Blue Ribbon Sports ( BRS ), jednak jego plany i ambicje były dużo większe. Nie chciał tylko dystrybuować, ale także założyć własną markę. Jego plany zaczęły przybierać realnych kształtów w 1971 roku.
Phil Knight dorabiał wtedy do pensji z BRS ucząc na uniwersytecie w Portland. Tam poznał studentkę grafiki Caroline Davidson, którą poprosił o stworzenie projektu dynamicznego logo. Knight zaproponował jej za to dzieło dosłownie kilka dolarów.
Stworzyła ona szereg koncepcji, które jednak nie przypadły Knight’owi do gustu. Jako że miał on jednak nóż na gardle z powodu terminów – pudełka na buty czekały już w Meksyku na wyrdukowanie – postanowił wybrać słynną łyżwę, która jednak nie była spełnieniem jego marzeń. Sam Knight miał powiedzieć mniej więcej “Nie jest cudownie, ale się przyzwyczaję”. Knight dostała za pracę 35 dolarów, ale mogła pracować przy projektach ulotek, plakatów, reklam i plakatów. Współpraca trwała dopóki skala przedsięwzięcia nie wzrosła tak bardzo, że postanowiono, że drogi Caroline i Nike się rozejdą.
Happy End był taki, że zaproszona przez Knight’a w 1983 roku na lunch Caroline otrzymała nie tylko złoty pierścionek z diamentem ( na pierścionku było logo Nike),ale również w kopercie przekazano jej akcje firmy – ich ilość czy wartość do dziś jest nieznana. Sama Caroline zdradziła tylko, że wartość jej akcji wzrosła z czasem trzykrotnie, dlatego ma poczucie, że została bardzo dobrze wynagrodzona za swój projekt.

Wracając do samego logo. Z niewiadomych przyczyn Nike przez 7 lat zwlekało z odsunięciem nazwy firmy ponad ich charakterystyczną łyżwę.Od tego czasu większych zmian nie zanotowano, poza może zmianą typografii. Obecnie różne linie produktów firmy Nike są opatrzone pewnymi wariacjami tego doskonałego logo.Jest to zdecydowanie jeden z moich ulubionych projektów logo. Prostota, dynamizm, ponadczasowa stylistyka, to ideał loga firmy z odzieżą sportową.

1 komentarz do “Historia logo #2 – Nike”

Ja slyszalem historie Nike, oarta na cieniu rzuconym przez fajke do palenia amerykanskiego tytoniu, i to tez znaczy cos w jezyku indnia.
pozdrawiam


Dodaj swoją opinię

Imię lub nick (wymagane): E-mail (NIGDY! nie będzie widoczny) (wymagane): Twoja strona WWW :

Chcesz mieć avatar?

Załóż konto na gravatar.com
i załaduj swój avatar. 
Design, freelance i oczy na zapałki,czyli moje "places to go, people to see"
Top 10 stron z darmowymi grafikami wektorowymi
Jak zostać grafikiem (moja historia) ?
Loga znanych marek - Top 5 stron z logami znanych marek
Zarobki grafika, designera, freelancera w 2009 roku.
Najlepsze książki z inspiracjami dla grafika, designera, freelancera
Darmowe bombki i kartka świąteczna (*.ai)
Definicja freelancera, czyli jak zostać freelancerem i z głodu nie zejść
Przekręt po polsku, czyli jak oszukać freelancera
Odjechane reklamy - seksistowskie lata 40te, 50te, 60te, 70te..
Logo, które trą chrzan - najgorsze logo znalezione w sieci