Najlepsze książki z inspiracjami dla grafika, designera, freelancera
2  
niedziela, Grudzień 27, 2009

main_book

Dzisiaj zajmę się opisem 5 pozycji,  które każdy grafik – freelancer powinien wg mnie poznać / posiadać.  Jako, że nasz rynek jest bardzo ubogi w tego typu pozycje, będą to ( co za zdziwienie ) książki z zagranicy po części w języku polskim.  Są to zarówno albumy zawierające przegląd najciekawszych przykładów prac jak i książki zawierające opis powstawania poszczególnych projektów – czyli podróż do wyników jaką projektanci odbyli wraz z klientem.

Na końcu tego posta znajdziesz galerię zawierającą powiększone zdjęcia wnętrz opisywanych książek.

1.  “Logo” – Michael Evamy

Logo Evamy
Pozycja, która jakoś przez dłuższy czas omijała moja półkę. Lecz gdy się już w końcu znaleźliśmy – wow :) .  Autor dokonał wyboru logo z całego świata – zarówno wielkich firm, które rozdają karty jak i tych mniejszych.  Obok Nike, Nestle, Honda czy Pepsi pojawią się loga tych mniej znanych firm/organizacji jak ATP czy Control Finance.

Całość została podzielona na kategorie, a prawie każde logo zostało przedstawione w czerni i bieli, co było celowym i wg mnie słusznym zabiegiem, powodującym skupienie uwagi na konkretnym projekcie, bez zbędnej feerii barw i kształtów.  Każde z logo jest również podpisane (firma, agencja, designer,data powstania ) a co niektóre mają kilka zdań opisu. Na uwagę zasługuje fakt, że co kilka stron autor uracza nas kolorowym logo na całą stronę,  które uważa za szczególnie interesujące, a do którego dodaje nieco dłuższy opis.

Na uwagę zasługuje również wydanie. Całość jest na grubym, matowym papierze, a wisienką na torcie jest błyszcząca okładka, która może być również logo-plakatem.

Zatem jeżeli poszukujesz porządnego przewodnika po świecie logo największych marek, to ta książka będzie z pewnością dla Ciebie.

2. “Web Design Index” – The Peppin Press

web design index

Seria wydawnicza, która doczekała się 8 edycji ( 9 edycja w drodze ), a do której jako czytacz dołączyłem od 6 części.  W książkach spod znaku królika znajdziesz wybór najlepszych, najciekawszych lub po prostu najładniejszych stron internetowych, które działają. Ten album poniekąd tworzą sami czytelnicy, gdyż każdy może zgłosić do niego dowolną stronę WWW.  Wsystkie przedstawione strony WWW są ułożone wg pewnego klucza ( kolor / forma ) co sprawia że dość płynnie przechodzimy pomiędzy poszczególnymi projektami.

Dużym plusem jest dodawana do książki płyta CD, która jest kopią zawartości książki, a która pozwala na bardzo szybkią nawigację i obejrzenie “online” interesujących nas stron internetowych.

“3. 1000 Graphic Elements” – Wilson Harvey : London

1000 graphic elements

Ta wydana już w 2004 roku pozycja w dalszym ciągu jest doskonałym źródłem inspiracji dla designerów. Znajdziemy w niej przegląd wszelakich form tj. książek, broszur, opakowań, wizytówek, katalogów, okładek itp itd które autor uznał za wyróżniające się. Osobiście uważam,  że jest to abolutny “must have” dla wszytkich kochających piękne rzeczy, dla tych poszukujących inspiracji, w końcu dla tych, którzy chcieliby zobaczyć jak pracują pewne niestandardowe rozwiązania.

Wszystkie projekty zawarte w tej publikacji zostały podpisane nazwiskiem/nazwą twórcy oraz uzupełnione zakresem popełnionych prac.

1000 przykładów doskonałych prac to więcej niż dość żeby rozbudzić wyobraźnię i powiedzieć “Yes I can!”.

4. “Letterhead & Logo Design” – Mine

letterhead & logo design

Kolejna w moim prywatnym zestawieniu książek dla grafików, seria wydawnicza, która doczekała się już 11 części. Jest to album zawierający przykłady prac z zakresu Logo,  wizytówek, papieru firmowego, kopert itp. Dzięki temu możemy zobaczyć nie tylko przykłady porządnych logo, ale również to jak pomysły na nie są implementowane na innych elementach Identyfikacji wziualnej. Mamy zatem pełniejszy, szerszy obraz konkretnego projektu.

W Letterhead & Logo Design nie ma wielkiej ilości prac, a raczej poszczególne prace są fizycznie większe, co pozwala na lepsze dostrzeganie szczegółów. To w połączeniu z dużym formatem wydawnictwa ( 28×23 cm!) sprawia że ogląda się to naprawde wygodnie ( i to bez lupy ;) ).  Wszystkie prace podzielone są tematycznie.

5. “Logo Lounge” – Catharine Fishel i Bill Gardner

Logo Lounge

Kolejna seria wydawnicza na mojej liście. Tym razem na celowniku znajdują się nowe loga firm z całego świata.  Pozycja ta podzielona jest na dwie części. Pierwsza opisuje zmagania projektantów nad stworzeniem konkretnych prac. Druga część to upakowany do granic możliwości, podzielony tematycznie album nowopowstałych logo ( jest ich tam naprawdę duuużo! ),  z jednej strony utrudnia to skupienie nad konkretnym projektem, z drugiej zaś pozwala na przedstawienie bardzo szerokiego spektrum prac.

Seria ta ma obecnie 5 części,  co w pomnożeniu przez  przedstawione prace daje łącznie zawrotną liczbę logo.

Na teraz to tyle, wkrótce zajmę się opisem najciekawszych pozycji dla grafika, designera i freelancera zawierającymi złote zasady, ponadczasowe wytyczne i przydatne wskazówki.

2 komentarze do “Najlepsze książki z inspiracjami dla grafika, designera, freelancera”

Witam, jestem poczatkującym grafikiem, zalezy mi na publikacji TYLKO w jęz. polskim. Możesz coś polecić?
Pozdrawiam


Zależy czego poszukujesz, temat jest szeroki.
Z tych powyżej Logo Evamy’ego jest po Polsku. Webdesign Index, 1000 graphic elements oraz Letterhead & logo design nie wymagają tłumaczenia :)

Napisz więcej z jakiej konkretnie działki ( przykładu projektów – jakich, poradniki jakieś itp) poszukujesz literatury a napewno pomogę ci coś wybrać.


Dodaj swoją opinię

Imię lub nick (wymagane): E-mail (NIGDY! nie będzie widoczny) (wymagane): Twoja strona WWW :

Chcesz mieć avatar?

Załóż konto na gravatar.com
i załaduj swój avatar. 
Design, freelance i oczy na zapałki,czyli moje "places to go, people to see"
Top 10 stron z darmowymi grafikami wektorowymi
Jak zostać grafikiem (moja historia) ?
Loga znanych marek - Top 5 stron z logami znanych marek
Zarobki grafika, designera, freelancera w 2009 roku.
Najlepsze książki z inspiracjami dla grafika, designera, freelancera
Darmowe bombki i kartka świąteczna (*.ai)
Definicja freelancera, czyli jak zostać freelancerem i z głodu nie zejść
Przekręt po polsku, czyli jak oszukać freelancera
Odjechane reklamy - seksistowskie lata 40te, 50te, 60te, 70te..
Logo, które trą chrzan - najgorsze logo znalezione w sieci