Proof, głupcze
0  
piątek, Styczeń 13, 2012

obrazek

Zawsze gdy coś idzie nie tak z drukiem materiałów zaczyna się wielka zabawa w “kto dał dupy i dlaczego nie ja” (kimkolwiek jest to “ja”). Niniejszy artykuł traktuje o tym dlaczego tak zajebiście ważne jest robienie proof’ów podczas zabawy z materiałami drukowanymi.
“Ależ zaraz zaraz drooogi Panie – przecież ja nie potrzebuję proof’ów – robiłem już tyle materiałów, że nie trza” – zakrzyknie grafik ze swej szafy. “Hola, hola – coś Pan – czasu nie ma – projekt miał być na przedwczoraj, a druk na wczoraj – co mi tu Pan spowalniać będzie” – powie account z agencji. Wierzcie mi, znam to – tak to właśnie w prawdziwym życiu wygląda. Często stworzenie projektu przebiega tak szybko, że każda chwila jest na wagę złota, właśnie wtedy nie ma czasu na jeżdzenie lub przesyłanie materiałów z drukarni do klienta/grafika i ew. potwierdzanie. I już gdy się cieszysz że spiąłeś termin i zakończyłeś w ten sposób 523 projekt, jest piątek wieczorem (sobota rano), ty sobie popijasz piwko(boli cię głowa) dostajesz telefonicznego strzała w ryło – heloł to ja klient, jestem bardzo zły, bo trawa mi się na żółto wydrukowała o.O

Proof zwany wydrukiem próbnym

Kilka lat temu czytając podręcznik Claudi McCue – “Profesjonalny druk. Przygotowanie materiałów.”, dostałem niezwykle cenną wskazówkę, której trzymanie się nie raz pozwoliło i nie raz pozwoliłoby na uniknięcie przykrych niespodzianek. Mianowicie niebzędnym etapem każdego zlecenia drukarskiego jest zrobienia wydruku próbnego. I nie ma, że o kwiaty miałem podlać, bardzo się spieszę bo mam jajka na gazie… Twoim zadaniem jako grafika jest uświadomienie nie tylko potrzeby druku próbnego, ale przy opornym materiale uświadomienie jak ważny jest to etap produkcji materiałów drukowanych.

Druk próbny jest nie tylko swojego rodzaju umową pomiędzy klientem a drukarnią. Umową dotyczącą poprawności wykonania pracy oraz efektu jaki chcemy osiągnąć dla reszty kopii drukowanego materiału, a którą należy podpisać ( wszak klient powienien na proofie swój cyrograf złożyć ). To także punkt od którego wszelkie niedociągniecia druku, których na proofie nie było są winą drukarni i dodruk poprawnych materiałów leży w jej gestii w cenie zlecenia ( oraz  że wprowadzenie zmian do mankamentów na druku próbnym których klient nie zauważył będzie wymagało spisania dodatkowego zlecenia )

Druk próbny zrzuca też z grafika odpowiedzialność za materiały zaakceptowane przez klienta. Nie zrozumcie mnie źle, nie można się takiej odpowiedzialności całkowicie pozbyć, należy dążyć i przykładać wszelkiej staranności aby każdy z twoich projektów był możliwie dobrze przygotowany do druku. Często jednak w obliczu terminów na wczoraj czy ogólnej szalonej gonitwy po prostu pośpiech nie jest twoim przyjacielem i sprawia, że pojawia się błąd. Błąd którego dodatkowo może nie wychwycić klient, ba klient go może nawet na swoim monitorze nie mieć szans zobaczyć. Natomiast w sytuacji której tworzysz projekt plakatu za kwotę rzędu 800 zł a tenże plakat będzie drukowany w ilości 100 000 szt.których,a jego koszt to powiedzmy 10 000 zł ( a bywają przecież zlecenia na druki dużo droższe ) nie możesz stanowić ogniwa odpowiedzialności ( przecież nie oddasz komuś X razy więcej niż sam mogłeś zarobić ).

Dodatkowo wydruk próbny to także szansa dla Ciebie no zobaczenie wielu elementów twojego projektu na żywo i ocena czy  kadr i jakość zdjęc są ok, czy rozkład i wielkość tekstu sprawia że jest on wyraźny i dobrze osadzony w dokumencie, czy czcionki są ok itd. generalnie sprawi to że projekt ma szansę stać się lepszym ( podobnie jak ty lepszym projektantem ).

Zatem pamiętajcie deadline czy nie, przy zwłaszcza dużych zleceniach należy bezwzględnie wymagać proofa, tak aby nie komplikować życia sobie oraz klientowi. Alternatywnie można wyraźnie przekazać klientowi, że w przypadku braku proofa ty dokładasz wszelkiej staranności do wykonania swojej pracy, ale to klient bierze na siebie ryzyko ew. błędów.

Dodaj swoją opinię

Imię lub nick (wymagane): E-mail (NIGDY! nie będzie widoczny) (wymagane): Twoja strona WWW :

Chcesz mieć avatar?

Załóż konto na gravatar.com
i załaduj swój avatar. 
Design, freelance i oczy na zapałki,czyli moje "places to go, people to see"
Top 10 stron z darmowymi grafikami wektorowymi
Jak zostać grafikiem (moja historia) ?
Loga znanych marek - Top 5 stron z logami znanych marek
Zarobki grafika, designera, freelancera w 2009 roku.
Najlepsze książki z inspiracjami dla grafika, designera, freelancera
Darmowe bombki i kartka świąteczna (*.ai)
Definicja freelancera, czyli jak zostać freelancerem i z głodu nie zejść
Przekręt po polsku, czyli jak oszukać freelancera
Odjechane reklamy - seksistowskie lata 40te, 50te, 60te, 70te..
Logo, które trą chrzan - najgorsze logo znalezione w sieci