Jak przygotować ofertę dla (potencjalnego) klienta ?
1  
niedziela, Październik 17, 2010

wer

Ostatnio zetknąłem się potrzebą zmontowania ekipy do stworzenia większej ilości projektów. Umieściłem ogłoszenie na kilku serwisach czekając na odpowiedź. Ta oczywiście nadeszła w totalnie masowej ilości. Wśród zalewu wszelkiego rodzaju odpowiedzi praktycznie żadna nie przykuła mojej uwagi, natomiast ponad połowa raczej irytowała swoją formą lub brakiem trzymania się jakichkolwiek reguł. I o tym będzie ten artykuł – nie o treści – ale o formie i moim spojrzeniu na temat przygotowania swojej oferty w odpowiedzi na ogłoszenie.
Trzymaj się wymagań
Czytaj dokładnie ogłoszenie i trzymaj się wytycznych w nim zawartych. Jeżeli ktoś wymaga twojego portfolio to nie katuj go i jego skrzynki listami motywacyjnymi czy CV bo jest to zbędne. Twoje portfolio to TY więc tytuły, odznaczenia, medale przekonania itp są tutaj zbędne. Odwrotnie – jeżeli ktoś chce tylko CV to zawrzyj w nim link do portfolio ale nie wrzucaj na siłę swoich prac gdy ktoś tego nie oczekuje.

Miej umiar
Przy pokazywaniu prac, nie staraj się pokazać wszystkiego, ale pokaż to co twoim zdaniem najbardziej odpowiada typowi i tematowi ogłoszenia. Gdy ktoś potrzebuje grafika do strony WWW to w przypadku masowej ilości wiadomości nie zainteresują go twoje animacje.
Ponadto jeżeli masz 30 spełniających wg Ciebie wymagania dzieł to też nie pokazuj wszystkiego. Wybierz i załącz najlepsze, zostawiając resztę do pokazania na wyraźne życzenie klienta ( oczywiście informacje o tym że masz więcej prac zawrzyj w wiadomości do zleceniodawcy ).

Daj się zapamiętać
W natłoku ludzi, którzy szukają zleceń nieodzwone jest wyróżnienie się spośród innych. Na 350 odpowiedzi, które otrzymałem jedna, dosłownie jedna osoba wyróżniała się z tłumu. Zrobiła to bardzo tanim kosztem – pisząc pokracznego maila, po którym można było uznać ją za lekkiego świra… i super – bo właśnie takich zakręconych ludzi wskazywało pośrednio samo ogłoszenie! W naszym zawodzie szuka się ludzi kreatywnych więc śmiało można nie spinać się jak agrafka, zachowując oczywiście umiar zwłaszcza w kontaktach z korporacjami :) !
Innym sposobem – nieco droższym czasowo – może być stworzenie jakiegoś szkicu, flowcharta czy innej namiastki / wstępu do projektu, które sprawi że dasz się poznać jako osoba która może dać od siebie trochę więcej niż inni.
Możesz załączyć również ofertę w formie PDF, jakoś oprawioną graficznie – generalnie jak zależy ci na jakimś zleceniu postaraj się bardziej niż inni.

Forma maila
Rozczulają mnie maile z cyklu ani cześć ani sp*&@#@ w których jedyną treścią jest link. Obowiązują jakieś zasady. Wypadałoby się przywitać, przedstawić i pożegnać. To co dodatkowo napiszesz zależy już od konkretnego zlecenia, ale jeżeli liczysz że samym linkiem do portfolia zdobędziesz zlecenie to albo musisz mieć cholernie mocne portfolio albo cholernie mocno jesteś w błędzie.

Forma portfolio
Rekordzista przesłał mi portfolio w rarze które miało 100 mb – do ściągnięcia z któregoś z serwisów typu Rapidshare. Hello!:) Zupełnie niepotrzebnie! Jak się ma do obejrzenia 300 portfolio to raczej nie czeka się aż komuś się ściągnie 100megabajtowy klocek.
Wszelkie portfolio zapisane w PDF, które zawierają dużo projektów a ze względu na ograniczenia wagowe mają zjechaną jakość też nie są mile widziane. Jak już musisz wysyłać portfolio w PDF zadbaj by dzieł było mniej, były wyselekcjonowane i były lepszej jakości. Odbiór projektów dobrej jakości jest zupełnie inny niż tych zjechanych.
Co do samego portfolio najlepszym jego rodzajem jest oczywiście strona internetowa ( najlepiej nie flashowa o ile nie jesteś Flash developerem ), ale to też temat na osobnego posta.

To moje spojrzenie na temat formy pisania odpowiedzi na ogłoszenia. Trzymajcie się ich i powodzenia w zdobywaniu klientów.

1 komentarz do “Jak przygotować ofertę dla (potencjalnego) klienta ?”

Bardzo ciekawy post bo pokazuje początkującym czego szukają zleceniodawcy i w jakiej formie im to przekazać.

Może to pomóc w zdobywaniu potencjalnego klienta na wymienionej już stronie przez Adama zlecenia.przez.net

Czekam na kolejne porady od Ciebie Adam

Pozdrawiam


Dodaj swoją opinię

Imię lub nick (wymagane): E-mail (NIGDY! nie będzie widoczny) (wymagane): Twoja strona WWW :

Chcesz mieć avatar?

Załóż konto na gravatar.com
i załaduj swój avatar. 
Design, freelance i oczy na zapałki,czyli moje "places to go, people to see"
Top 10 stron z darmowymi grafikami wektorowymi
Jak zostać grafikiem (moja historia) ?
Loga znanych marek - Top 5 stron z logami znanych marek
Zarobki grafika, designera, freelancera w 2009 roku.
Najlepsze książki z inspiracjami dla grafika, designera, freelancera
Darmowe bombki i kartka świąteczna (*.ai)
Definicja freelancera, czyli jak zostać freelancerem i z głodu nie zejść
Przekręt po polsku, czyli jak oszukać freelancera
Odjechane reklamy - seksistowskie lata 40te, 50te, 60te, 70te..
Logo, które trą chrzan - najgorsze logo znalezione w sieci