Zarobki grafika, designera, freelancera w 2009 roku.
2  
czwartek, Styczeń 7, 2010

Zarobki grafika, freelancera, designeraRok 2009 był rokiem ciężkim pod kątem globalnej sytuacji ekonomicznej i choćby mnie i papież zapewniał że kryzys tą polską wyspę pełną pomarańczy i miodu ominął to z pewnością tak nie jest, co nie zmienia faktu, że z relacji moich znajomych jasno wynika, że w Polsce nie jest tak źle jakby chciały to nam przekazać media.
Niniejszy tekst traktuje o pensjach grafików i webdesigner’ów pracujących zarówno na etacie jak i niezależnie jako freelancer.

Sądzę że zarobki czy praca jako taka mocno zależą od działki którą wykonujemy i punktu kariery zawodowej, w którym aktualnie się znajdujemy. Patrząc na znajomych grafików, designerów, pracowników sektora IT ciężko powiedzieć by ubiegły rok był dla nich niekorzystny, w zasadzie to wręcz przeciwnie. I to bez różnicowania na freelancerów, pracowników na etacie czy właścicieli firm.
Zapewne w jakimś stopniu wynika to z tego, że są to ludzie młodzi, którzy jeszcze nie osiągnęli swojego topu płacowego, zatem przyrost doświadczenia kompensuje nam gorszą koniunkturę. A ta szeroko komentowana zła koniunktura nie jest do końca taka zła jakby nam chciano przedstawić. Zatem jaki był ten pod kątem zarobków rok 2009 ?

Bazując na dorocznym rankingu płac tworzonym przez Coroflot rok 2009 był lepszy przede wszystkim dla designerów webowych ( webdesignerów, grafików ) oraz projektantów mody, największy natomiast spadek zanotowali królowie łanucacha designerskiego czyli wszelkiej maści managerzy zarządzający projektami designerskimi.

Zarobki webdesignera na etacie (świat)

W Europie Zachodniej średnie zarobki wedesigner’ów na etacie kształtowały się na poziomie 40 tys. dolarów.

W USA i Kanadzie średnie zarobki kształtowały się na pozimie 45 tys. dolarów, co licząc obniżenie kosztów życia w tych krajach stanowi relatywnie lepszy wynik niż w roku ubiegłym.

Zarobki grafika na etacie (świat)

W USA i Kanadzie średnie zerobki grafika na etacie wynoszą 40 tys. dolarów.
W Europie zachodniej są one niższe i wynoszą ok. 37 tys. $

Zarobki grafika freelancera (świat)

W USA i Kanadzie grafik freelancer może liczyć na zarobki rzędu 40 tys dolarów, gdzie w Europie zachodniej ta specjalizacja nie cieszy się takim powodzeniem i pozwala uzyskać przychody rzędu 30 tys dolarów.

Zarobki webdesignera freelancera (świat)

W europie zachodniej średnie zarobki webdesigner’ów pracujących niezależnie kształtowały się na poziomie 40-45 tys. dolarów.
W USA i Kanadzie te zarobki oscylowały w okolicy 45 tys. dolarów.

Zarobki grafika, webdesignera w Polsce

Zatem jak zarobki grafików/ webdesignerów wyglądały w Polsce w 2009 roku ? Dane Coroflet na ten temat nie mówią zbyt wiele. Zaledwie 8 designerów wzięło udział w ankiecie. Średnia pensja 13 tys dolarów. Mało ? Tak. CZy te dane są aby dokładne ? Pewnie nie do końca. Czy zatem jest dobrze ? Nie, nie jest dobrze. Jesteśmy zdecydowanie poza średnią Zachodniej Europy, Ameryki Północnej czy Azji.  Na szczęście pensje rosną, nie w jakimś zawrotnym tempie, ale jednak.

Portal pracuj.pl przedstawia średnie zarobki grafika na poziomie 3227 zł. Co mniej więcej pokrywa się z Coroflet’em. Oczywiście wszystko zależy od klientów, kontaktów, doświadczenia i umiejętności,ale jednak i tak ta średnia nie przedstawia się imponująco.
Subiektywnie patrząc takie zarobki są prawdopodobne dla grafików z małym doświadczeniem. Ktoś z kilkuletnim doświadczeniem może liczyć na dużo więcej. Co nie zmienia faktu że tak przedstawiają się wartości średnie,  być może lekko przekłamane w dół.

Podkreślam, że są to wartości średnie, na stanowisku grafika zarobić można i 5 i 10 i pewnie 30 tys ZŁ miesięcznie – sky is the limit.

Wschodzące gwiazdy

Zdecydowanie Chiny. Przy zarobkach (bez podziału na specjalizacje designerów czy zajmowane stanowisko) na poziomie 37tys $ oraz niskich kosztach życia ten kraj jest krajem na który trzeba mieć baczenie i który w najbliższym czasie może wejść czołowej trójki najlepszych dla designer’ów krajów.
Radzę też zwrócić uwagę na Indie oraz Brazylię – te zdecydowanie bliższe mentalnie Europie kraje nie pozwalają zarobić więcej niż średnio 20 tys dolarów rocznie co sprawia, że siła tych krajów tkwi w kosztach, które w porównaniu choćby z Europą zachodnią są bardzo niskie.

Najlepsze miejsca pracy dla grafików i designerów

Zdecydowanie najwięcej, bez względu na charakter wykonywanej pracy, dostać można pracując w USA, Szwajcarii, Australii. Jeżeli zaś brać pod uwagę koszty życia i prawdziwą moc nabywczą pieniądza to do państw gdzie zarobić można najwięcej należą USA, Australia, Kanada a pewnym krokiem dołączają do nich Chiny, Nowa Zelandia, Republika Południowej Afryki i Korea Południowa.

2 komentarze do “Zarobki grafika, designera, freelancera w 2009 roku.”

Świetny blog :) Na pewno zostanę stałym czytelnikiem. Jestem początkującym grafikiem na etacie zarabiającym 1300 zł mc i zamierzam wspiąć się znacznie znacznie wyżej.

Pozdro!


Miło się czyta tego bloga. Jeśli chodzi o moje zarobki na etacie to najmniejsza pensja była w granicach 4200zł w roku ubiegłym, a najwyższa 12.300 zł netto.

Pozdrawiam.


Dodaj swoją opinię

Imię lub nick (wymagane): E-mail (NIGDY! nie będzie widoczny) (wymagane): Twoja strona WWW :

Chcesz mieć avatar?

Załóż konto na gravatar.com
i załaduj swój avatar. 
Design, freelance i oczy na zapałki,czyli moje "places to go, people to see"
Top 10 stron z darmowymi grafikami wektorowymi
Jak zostać grafikiem (moja historia) ?
Loga znanych marek - Top 5 stron z logami znanych marek
Zarobki grafika, designera, freelancera w 2009 roku.
Najlepsze książki z inspiracjami dla grafika, designera, freelancera
Darmowe bombki i kartka świąteczna (*.ai)
Definicja freelancera, czyli jak zostać freelancerem i z głodu nie zejść
Przekręt po polsku, czyli jak oszukać freelancera
Odjechane reklamy - seksistowskie lata 40te, 50te, 60te, 70te..
Logo, które trą chrzan - najgorsze logo znalezione w sieci